09 | Yōkai - kami - inne
Ayrith
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Administrator Haraedo

09 | Yōkai - kami - inne Empty 09 | Yōkai - kami - inne

19/7/2023, 01:53
Administrator Haraedo

01

yokai

01-1

klasyfikacja yokai

01-2

D

01-3

C

01-4

B

01-5

A

01-6

S

01-7

SS


02

Kami
yokai (妖怪)

Yōkai to klasa nadprzyrodzonych stworzeń w japońskim folklorze, które istniały na świecie praktycznie od zawsze. Dawniej to one wraz z kami rządziły światem, a zarówno wiara w nie, jak i strach przed nimi, sprawiały, że rosły w siłę. Przypisywano im zarówno każde niewyjaśnione zjawisko, jak i wszelkie zmiany związane z naturą.

Współcześnie owa wiara została zatarta. Człowiek wkłada historie o yōkai pomiędzy kartki z mitologią i legendami i choć w oczach śmiertelników stworzenia te straciły na wiarygodności, to niektóre nadal stanowią realne zagrożenie. Na szczęście w większości zamieszkują tereny oddalone od ludzkich siedlisk - spotyka się je w lasach, na polach, w tunelach czy opuszczonych świątyniach, choć zdarza się, że wybierają miasta, a nawet cudze domostwa. Są to jednak dość sporadyczne przypadki. Z natury nie wychylają się, a już z pewnością nie w tłumnych lokalizacjach. Preferują interakcję jednostkową, skupiając się na konkretnej personie bądź wyszczególnionej, niewielkiej grupie. Kryją się również ze swoim rzeczywistym wyglądem. Często posiadają cechy zwierzęce, ale mogą, i w Utsushiyo preferują, wyglądać humanoidalnie. Bywa jednak i tak, że yōkai przypominają obiekty nieożywione, podczas gdy inne nie mają dostrzegalnego kształtu w ogóle. Jest to nie tylko jedna z ich gruntownych przewag nad ludzkim gatunkiem, ale także forma ochrony przed egzorcystami.

Utsushiyo nie jest w końcu ich prawowitym domem i choć nie zawsze stanowią zagrożenie, a nierzadko potrafią w nieinwazyjny sposób koegzystować z żywymi, wielu przedstawicieli medium dostrzega negatywne skutki ich obecności, decydując się na bezpośrednią konfrontację. Najskuteczniejszą walką pozostają egzorcyzmy przeszkolonych do tego kapłanów, zazwyczaj wywodzących się z rodu Minamoto, oraz ofensywa stosowana z udziałem specjalnej broni, którą posługuje się oddział Tsunami.


klasyfikacja yokai

Japoński folklor jest połączeniem różnych tradycji, przypowieści i mitów. Został zmodyfikowany przez shintō, a później buddyzm, posiadając również elementy zaczerpnięte z chińskiego i indyjskiego odpowiednika. Najstarsze zarejestrowane historie o yōkai sięgają VIII wieku i zawierają opisy stworzenia i legendarną prehistorię Japonii. Dokumenty katalogują te teksty z różnych perspektyw i zawierają najwcześniejsze zapisy bogów, demonów i innych nadprzyrodzonych stworzeń. Oryginalne manuskrypty obejmujące spis wszystkich yōkai i kami należą do klanu Minamoto i znajdują się aktualnie w Tokio, jako skarb narodowy. Dostęp do nich mają jedynie cesarz, aktualna głowa klanu Minamoto oraz dowódca oddziału Tsunami.

Nie istnieje przy tym konkretny podział yōkai, aczkolwiek od wielu lat Tsunami zaczęło dzielić je na sześć kategorii, biorąc pod uwagę takie kryteria jak umiejętności, zagrożenie, liczebność i stosunek do ludzi.

klasa opis
D najbardziej pospolite yōkai, niestanowiące żadnego zagrożenia dla ludzi i unikający ich jak ognia
C silniejsze yōkai, aczkolwiek wciąż niestanowiące w większości przypadków zagrożenia
B dość słabe i płochliwe, trzymające się z dala od ludzi, choć w przypadku poczucia zagrożenia mogą się bronić
A neutralne, terytorialne, w większości przypadków same z siebie nie atakują, zaleca się jednak, by lepiej ich unikać i zostawić w spokoju
S niebezpieczna grupa yōkai stanowiąca realne zagrożenie; niektóre z nich mogą atakować bez prowokacji
SS najrzadsza klasa i najbardziej śmiertelna; odradza się podejmowania samotnej próby walki z nimi

W poniższym spisie znajdują się tylko i wyłącznie te yōkai, których obecność została zarejestrowana na terenach Fukkatsu i w pobliskich okolicach.


kategoria D

kebō

występowanie: Sāwa, Yakkari, okolice rzek i jezior

Stworzenia podobne do skorupiaków o wielkości czteroletniego lub pięcioletniego dziecka. Wywodzą się z krabów bądź krewetek, które po osiągnięciu starości mogą przekształcić się w yōkai. Mają ludzki tułów i łysą głowę, a twarz przypomina połączenie kraba z człowiekiem. Ich dolną część ciała pokrywa gruba warstwa włosów. Posiadają sześć kończyn, z czego każda z nich kończy się czarnym pazurem. I choć mają oblicze przypominające ludzkie to nie potrafią mówić. Uśmiechają się za to na widok śmiertelników, których bardzo lubią.

Uwielbiają ryby i krewetki, dlatego też z przyjemnością przebywają w towarzystwie rybaków. Jeżeli polubią człowieka odnoszącego się z szacunkiem do rzek i jezior, pomagają mu w połowie.

zagrożenie: zerowe


chōchin kozō

występowanie: ulice miasta Fukkatsu w czasie deszczowych dni

Chōchin kozō wyglądem przypominają młodych chłopców, na oko mających około 12-13 lat. Ich twarze są jaskrawoczerwone i kształtem przypominają wiśnie. Pojawiają się głównie w obszarach, w których miały miejsce nagłe, bezsensowne morderstwa. Okazują się wyjątkowo łagodnymi yōkai, które w żaden sposób nie chcą i nie potrafią skrzywdzić ludzi.

Chōchin kozō pojawiają się w deszczowe noce. Niosą ze sobą papierowe latarnie i podążają za ludźmi, którzy spacerują ulicami. Przyspieszają, aby wyprzedzić śledzoną osobę, po czym odwracają się i wpatrują w twarz człowieka. Gdy ten ich mija - te znów przyspieszają i powtarzają czynność. Zazwyczaj robią to przez jakiś czas, aż w końcu znikają. Od czasu do czasu ludzie w deszczowe dni mogą usłyszeć odgłos bosych stóp za sobą, ale gdy się odwrócą nikogo nie dostrzegają.

zagrożenie: zerowe




kategoria C



kategoria B



kategoria A



kategoria S



kategoria SS